Przedstawiam konspekt zajęć z zakresu kształcenia zintegrowanego dla klasy drugiej szkoły podstawowej.Konspekt dotyczy bloku tematycznego "Moja rodzina". Opracowanie: Magdalena Piwowarczyk
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II
Temat bloku : Rodzina Temat dnia : W mojej rodzinie.
Edukacja przyrodniczo-społeczna :
Członkowie mojej rodziny. Drzewo genealogiczne rodziny.
Stosunek do rodziców.
Edukacja polonistyczna :
Układanie zdań o swojej rodzinie. Ciche czytanie ze zrozumieniem.
Rodzina wyrazów. Czasownik jako nazwa czynności.
Edukacja matematyczna :
Kolejność wykonywania działań.
Edukacja plastyczno-techniczna :
Projektowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Edukacja ruchowo-muzyczna :
Zabawy ruchowe przy muzyce.
Cele operacyjne :
Uczeń
- zna historię swojej rodziny,
- zna swoje obowiązki domowe,
- rozpoznaje czasowniki,
- zgodnie współżyje z członkami rodziny,
- układa i zapisuje zdania na dany temat,
- umie czytać cicho ze zrozumieniem,
- tworzy rodzinę wyrazów,
- stosuje reguły związane z kolejnością wykonywania działań,
- dostrzega cechy charakterystyczne wyglądu i przedstawia je środkami plastycznymi,
- szuka ciekawych rozwiązań plastycznych,
- dba o estetykę pracy,
- wyraża siebie w ekspresji ruchowej,
- przedstawia ruchem, gestem, mimiką scenki rodzajowe.
Metody : „burza mózgów”, pantomima, drama, rozmowa kierowana, pokaz,
praca z tekstem, praktycznej działalności, ćwiczenia.
Formy : zbiorowa, grupowa., indywidualna.
Środki dydaktyczne : krzyżówka, zagadki, sylweta domu z szarego papieru,cegiełki papierowe, schemat drzewa genealogicznego, papierowe koła z nazwami członków rodziny,albumy rodzinne, schematy drzew matematycznych, ilustracje do
zadań tekstowych, podręcznik „Wesoła szkoła”, karty pracy, kaseta audio z muzyką KLANZA, karton, papier kolorowy, bibuła, plastelina.
Przebieg zajęć :
1. Rozwiązanie krzyżówki.
|
|
B |
R |
A |
T |
|
|
|
|
|
|
C |
I |
O |
C |
I |
A |
|
|
|
|
|
R |
O |
D |
Z |
E |
Ń |
S |
T |
W |
O |
R |
O |
D |
Z |
I |
C |
E |
|
|
|
|
|
D |
Z |
I |
A |
D |
E |
K |
|
|
|
|
|
W |
N |
U |
C |
Z |
E |
K |
|
|
|
|
B |
A |
B |
C |
I |
A |
|
|
| 1. Syn mojej mamy to mój ......
2. To jest zagadka niezwykle prosta:
kim jest dla ciebie twojej mamy siostra?
3. Ta dziewczynka i ten chłopak jedną mamę mają.
Odgadnij i powiedz prędko jak się nazywają?
4. Mama i tata to twoi .....
5. Problem to jest bardzo łatwy kim jest dla mnie tata mojego taty?
6. Pomyśl, a łatwa będzie zagadka
Kim jest syn syna twojego dziadka ?
7. Jak my nazywamy mamę naszej mamy?
2. Zdefiniowanie pojęcia rodzina.
„Burza mózgów”: Napisz jak najwięcej wyrazów, które kojarzą ci się ze słowem „rodzina”.
Uczniowie w grupach wypisują na kartonikach-cegiełkach wyrazy związane z rodziną.
Następnie odczytują i przyklejają cegiełki na sylwecie domu.
3. Konstruowanie schematu drzewa genealogicznego.
Uczniowie siedzą w kręgu na dywanie. Każdy uczeń losuje koło z nazwą członka rodziny i przykleja w odpowiednim miejscu na schemacie drzewa.
4. Zabawa ruchowa przy muzyce „Cześć! Hej!”- witamy się z rodziną.
5. Układanie zdań o swojej rodzinie.
a) swobodne wypowiedzi o rodzinie na podstawie albumów rodzinnych i zdjęć,
b) głośne, jednostkowe czytanie tekstów o rodzinie Eli i Damiana-
wypowiedzi porównujące oba teksty pod względem zawartych informacji,
c) indywidualne układanie i zapisywanie zdań o rodzinie
I grupa – samodzielne układanie zdań
II grupa – przepisywanie tekstu z wymianą wyrazów pasujących do własnej rodziny
6. Zajęcia domowe członków rodziny – pantomima.
a) wypowiedzi nt. Jakie czynności wykonują w domu mama, tata, babcia ...
b) „Pomocna dłoń” – Jakie są twoje obowiązki domowe?
Uczniowie obrysowują swoją dłoń na kartce i wycinają. Na palcach wypisują swoje obowiązki domowe. Za pomocą pantomimy przedstawiają swoje obowiązki.
c) Utrwalenie pojęcia czasownika.
Jak nazywają się wyrazy, które są nazwami czynności?
Wymień czasowniki, jakie pojawiły się w tej rozmowie.
7. Zabawa ruchowa przy muzyce „Pieczenie ciasta”.
8. Kolejność wykonywania działań.
Przedstawienie treści zadań na rysunku i drzewku matematycznym..
a) W domu piętrowym mieszka rodzina Ani. W pokoju na górze mieszka 3 braci, a obok w pokoju mieszka Ania z 2 siostrami. Rodzice mają pokój na parterze. Ile osób mieszka w domu?
b) W domu bliźniaku mieszkają 2 rodziny. W jednej rodzinie są 3 osoby dorosłe i 3 dzieci. Druga rodzina składa się z 2 osób dorosłych i 2 dzieci.
Ile osób mieszka w całym domu?
c) ćwiczenia w liczeniu – praca indywidualna.(karta pracy)
9. Zabawa ruchowa przy muzyce „Syp Simeon” – porządki domowe.
10. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Całkiem normalnie”
a) sprawdzenie zrozumienia treści tekstu- zdania prawda / fałsz
b) ocena postępowania bohatera utworu
c) Drama : wymyślanie grzecznych odpowiedzi dla Pawła na pytania mamy
11. Zabawa ruchowa przy muzyce „Śniegowe zabawy”. 12. Tworzenie rodziny wyrazu „dom” – karta pracy. 13. Projektowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny. 14. Ewaluacja Dokończ zdanie :
Dzisiaj na zajęciach najbardziej podobało mi się .....................
Dzisiaj na zajęciach nauczyłem się ..........................................
Zorganizowanie wystawy prac plastycznych.
ZAŁĄCZNIKI:
KARTA PRACY 1
Oblicz. 2x5+5=.................. (5+5)+5=............... (6+6+6)+4=............ 3x6+4=.................. 3x2+4x3=............... 2x8+4x2=...............
KARTA PRACY 2 WpiszTAK lub NIE
1. Chłopiec miał na imię Robert. ...... 2. Babcia pytała chłopca , jak było w szkole? ...... 3. Chłopiec na kazde pytanie odpowiadał "normalnie". ...... 4. Wujek kupił rower. ...... 5. Mama znalazła sposób , aby oduczyć syna uzywania słowa "normalnie". ......
KARTA PRACY 3
Podkreśl wyrazy w tekście,w których ukrył się wyraz "dom".
O domowych duszkach
W domowym zaciszu obok domowników mogą zadomowić się domowe duszki. W nocy,gdy jest cicho i ciemno,wychodzą ze swoich domków dla lalek,wkładają podomki,kapcie i opowiadają o swoich domostwach. Dobre duszki chętnie zapraszają na plotki bezdomne duszki. Gawędzą wtedy o cieple domowego ogniska.Mówią jak dobrze jest wracać do domciu,w którym czekają miłe,udomowione zwierzaki. Opowiadają o panu domu - urodzonym domatorze. Domowe duszki omijaja nieprzyjazne domy,w których nie ma miejsca dla dodroci i miłości. |